Toyota’s zingende zes-in-lijn werd ooit ingeruild voor de glorieuze Lexus V10. Nog altijd de best klinkende motor die ooit is gebouwd. Om de Toyota 2000 GT en Lexus LFA op te volgen moet je stevig in je schoenen staan. Waarschijnlijk dat Toyota er daarom zo lang over heeft gedaan. Maar waar Sinterklaas verschijnt, komen cadeaus. En dit jaar krijgen we er drie. De Toyota GR GT, de bijbehorende GR GT3-raceauto en de volledig elektrische Lexus LFA Concept. Geen half werk dus.

Ontwikkeld als één team, onder één man

De drie modellen zijn ontwikkeld door één projectteam onder leiding van Akio Toyoda, beter bekend als Master Driver Morizo, blijven we geniaal vinden overigens. Professionele coureurs, gentleman drivers en de interne testdivisie mochten meedenken. Alles volgens één principe: bestuurder eerst. De GR GT3 is simpelweg de raceversie van de GR GT, gebouwd volgens FIA GT3-regels. En Toyota had geen zin in kleine stapjes. Als ze een opvolger bouwen voor hun meest iconische modellen, dan doen ze dat meteen zó dat je je afvraagt waarom ze dit niet elk jaar doen. Wat ironisch is, want een ontwikkeling van dit niveau kost natuurlijk veel tijd, en dat is de reden dat het niet ieder jaar gebeurt.

Toyota GR GT: raceauto voor de openbare weg

De auto wordt omschreven als een raceauto voor de weg. Een term die in de autowereld zo vaak wordt gebruikt dat je er vanzelf kortsluiting van krijgt. Leuk feitje van iemand die meerdere keren in echte raceauto’s heeft gezeten: ze lijken totaal níets op straatauto’s.

Toch wordt het bij de GR GT ineens interessant. Want Toyota staat erom bekend dat ze graag een reglementenboekje kopen, om het vervolgens compleet te negeren. Met plezier zelfs. En dus laat het merk nu doodleuk weten dat de GT3-raceauto en het straatmodel exact dezelfde aandrijflijn hebben. Geen versimpelde variant, geen afleiding van, geen brave burgeruitvoering. Gewoon hetzelfde hart.

Dit keer niet de oude V10, maar een volledig nieuw ontwikkelde 4,0-liter V8 met twee turbo’s en dry-sump. Gekoppeld aan één elektromotor, goed voor een beoogd systeemvermogen van 650 pk of meer en minstens 850 Nm. Een voorin geplaatste motor, maar via een koolstofvezel versterkte-koppelbuis stuurt hij vermogen naar een achterste transaxle met een nieuwe 8-traps automaat en een sperdiff. Gewicht: 1750 kilo of minder. Gewichtsverdeling: 45 procent voor, 55 procent achter. Topsnelheid: 320 km/u of meer. Toyota is duidelijk in het feit dat alle gecommuniceerde prestatiecijfers nog niet vast gesteld zijn, omdat het model nog onder ontwikkeling is.

De engineers begonnen het project met één doel: Een zo laag mogelijke bestuurder. Zodoende is de V8 dan ook ontworpen: volgens een “compact en licht” concept, met een korte slag (bore × stroke 87,5 × 83,1 mm), waardoor de totale hoogte van de motor beperkt blijft. Cruciaal voor het lage zwaartepunt. Daardoor ligt niet alleen de auto laag, maar jij ook. De cockpit is ontworpen met coureurs, met perfecte zichtlijnen, compacte bediening en een gevoel van eenheid dat je normaal alleen op een circuit vindt. Carbon-keramische remmen, Michelin Pilot Sport Cup 2’s en een volledig aanpasbaar Vehicle Stability Control-systeem maken het af.

Ondanks de extreme ontwikkelingen op verscheidene circuits rond de wereld. Shimoyama, Fuji Speedway en de Nürburgring. Is er volgens het merk ook degelijk aandacht geweest voor aandacht op de openbare weg. Wordt het daardoor een dagelijkse auto? Dat kunnen we nog niet zeggen, maar die bruikbaarheid is dus zeker een aandachtspunt geweest tijdens het ontwikkelingsproces.

Toyota GR GT3: voor als je graag wint

De GR GT3 is de pure raceversie en deelt zijn V8, aluminium chassis en zijn lage zwaartepunt met de GR GT. Hij voldoet aan alle FIA GT3-eisen en is ontworpen voor zowel professionele coureurs als ambitieuze amateurs. Toyota werkt aan een volledig klantenteam-programma. Zodat deelnemers hun auto’s ook écht kunnen laten racen. Niet alleen een showstuk dus, maar een echte wapenbak.

Lexus LFA Concept: kan een LFA elektrisch zijn?

Dan het andere hoofdstuk: de terugkeer van de LFA. Maar dan elektrisch. De Lexus LFA Concept werd parallel aan de GR GT en GR GT3 ontwikkeld en deelt hun filosofie: laag zwaartepunt, een extreem stijf aluminium frame en aerodynamica die eerst wordt ontworpen en pas daarna wordt vormgegeven.

Dit is geen opvolger in de letterlijke zin, maar wel in de geest. De oude LFA had een V10 nodig om geschiedenis te schrijven. Deze moet bewijzen dat een elektrische supercar óók een ziel kan hebben. Lexus mikt op telepathische besturing, een rijpositie die voelt alsof je in het hart van de auto zit en een cockpit die zo minimalistisch is dat het bijna zen wordt. Ze noemen het Discover Immersion. Vrij vertaald: je vergeet dat de rest van de wereld bestaat.

Qua afmetingen zit hij dicht tegen de GR GT aan. Hij is 4.690 mm lang, 2.040 mm breed, 1.195 mm hoog en heeft een wielbasis van 2.725 mm. Twee zitplaatsen. Verder niets dat je afleidt. Behalve je vro

De nieuwe generatie begint hier

Toyota en Lexus zien deze drie modellen als hun moderne Shikinen Sengu: het ritueel waarbij tradities worden doorgegeven aan een nieuwe generatie, juist ja. De V8-hybride GR GT, de pure race-GT3 en de elektrische LFA Concept delen dezelfde basiswaarden. Maar laten elk op hun eigen manier zien hoe een sportauto van morgen eruit kan zien.

De GR GT en GR GT3 komen rond 2027 op de markt. De Lexus LFA Concept is nog een concept, maar duidelijk méér dan alleen een showmodel. Als dit de toekomst van het merk is kunnen we met zijn alle in onze handjes klappen. Dank je wel Sinterklaas, het is weer een geslaagde pakjes avond.

Categorieën

0 REACTIES
Reageren

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *