Dingen die op dit moment compleet anders zijn dan een paar jaar terug, daar kennen we ondertussen allemaal wel voorbeelden van. Wij noemen er nog een paar. In het nieuwste onderzoek naar betrouwbaarheid van J.D. Power scoort MINI erg goed, terwijl Volvo onderaan het lijstje bungelt.
Beide feiten zijn opvallend, want traditioneel doet Volvo het goed in de onderzoeken van J.D. Power. Tegelijkertijd eindigde MINI jaren geleden nog vrijwel onderaan als minst betrouwbare merk. Dat tijden zijn veranderd, bewijst het nieuwste onderzoek. Elk jaar houdt J.D. Power zijn Vehicle Dependability Study: een onderzoek naar de betrouwbaarheid van auto’s van drie jaar oud. In totaal gaven 33.268 Amerikaanse eigenaren van auto’s uit 2023 door welke problemen zij hebben gehad met hun voertuig.
De uitkomsten geven een interessant beeld. Sommige zaken veranderen niet. Zo staat Lexus weer bovenaan als meest betrouwbare merk. Andere resultaten vallen meer op. Zo neemt het aantal problemen bij nieuwe auto’s nog altijd toe. J.D. Power concludeert uit zijn onderzoek dat er meer problemen zijn met elektrische en hybride auto’s dan met auto’s met alleen een brandstofmotor. Heel vreemd is dat niet: de techniek voor elektrisch rijden is nog relatief nieuw en heeft dus nog last van kinderziektes.
Succes bij MINI
Twee merken vallen op in de resultaten. Enerzijds is er Volvo, dat erg laag scoort. Tegelijkertijd doet MINI het onverwacht goed. In het segment van de massamarkt, oftewel de normale auto’s, scoort dit merk als tweede, na Buick. Dat is bijzonder, want normaal doet MINI het niet zo goed. In 2009 eindigde het merk nog als allerlaatste in een vergelijkbaar onderzoek van J.D. Power naar nieuwe auto’s.
Dit jaar scoort MINI aanzienlijk beter. Voor een deel is dit succes te verklaren door het feit dat de huidige modellen weliswaar vrij nieuw zijn, maar gebaseerd zijn op bestaande architectuur en onderdelen. Het merk besteedt bovendien veel aandacht aan het oplossen van problemen en werkt nauw samen met moederbedrijf BMW. Veel van de modellen van MINI staan op een Duits platform. Blijkbaar werpt dit beleid zijn vruchten af, want nu scoort het Britse merk beter dan de meeste Japanse merken en aanzienlijk beter dan BMW.
Volvo valt
Even opvallend, maar dan in negatieve zin, is de score van Volvo. In het rapport voor 2026 eindigt het Zweedse merk echter op een teleurstellende één-na-laatste plaats, net voor Volkswagen. In eerdere onderzoeken van J.D. Power deed Volvo het altijd goed en stond het bekend als erg betrouwbaar. Hoewel het te makkelijk is om te wijzen op connectie met China, wijst de score wel op een groter probleem.
De meeste problemen met betrouwbaarheid bij Volvo zijn gerelateerd aan software en over-the-air (OTA) updates. Niet alleen bij Volvo gaat dit vaak mis: het rapport van J.D. Power laat zien dat het hier vaak misgaat bij met name elektrische en hybride auto’s. Volvo zet vol in op deze duurzame aandrijflijnen, maar beschikt nog niet over solide software. Dit is extra zuur voor een merk dat in het verleden reclame maakte over zijn betrouwbaarheid.


