De Leapmotor B10 hoort met zijn lengte van 4,52 meter duidelijk thuis in het C-segment, de compacte middenklasse. Toch ligt zijn vanafprijs bij 27.995 euro, een bedrag dat je eerder zou verwachten bij een B-segmenter. Voor zijn zeer aantrekkelijke prijs biedt de B10 opvallend veel van alles. Maar wat krijg je precies, en waar zitten de compromissen?

Voordelen Nadelen

Veel ruimte

Zeer complete standaarduitrusting

Bijzonder scherp geprijsd

Bijzonder scherp geprijsd

‘Zwalkend’ rijgedrag door rijstrookassistent

Eerst ’ns even rondkijken

Toen wij de eerste foto’s van de Leapmotor B10 zagen, vermoedden we met een compacte SUV uit het B-segment van doen te hebben. Een concurrent voor auto’s als de Peugeot e-2008 en Ford Puma Gen-E, die orde van grootte. Maar de realiteit is weerbarstig: voor onze neus staat een kloeke auto, die duidelijk een maatje groter is dan hij op de foto’s oogt.

De Leapmotor B10 is vormgegeven volgens de heersende Chinese designtrends. Hoog in de neus een doorgetrokken balk waarin de dagverlichting is ondergebracht, kleine koplampen die schuilgaan in het donkere bumperdeel, gladde flanken, ronde schouders en ook aan de achterkant zo’n hippe lichtbalk. Als je zou roepen dat dit de nieuwe compacte SUV van NIO of Zeekr is, werd je door iedereen geloofd.

Ook vanbinnen oogt de B10 vrij inwisselbaar. Twee displays verstrekken alle benodigde info en helpen je bij de bediening van werkelijk alles. Het multimediasysteem draait op de in eigen huis ontwikkelde LEAP OS 4.0 Plus besturingssoftware, dat volgens zijn ontwikkelaars uitblinkt in snelheid en net zo intuïtief te bedienen is als een smartphone. Toch hadden we liever een paar fysieke knoppen gezien, voor de belangrijkste en meest gebruikte functies, die met je ogen dicht te vinden zijn.

Wat een ruimte!

Het interieur is netjes afgewerkt en overtreft de ruimtelijkheid die je van een auto uit het C-segment zou verwachten. Zowel voorin als achterin heb je riant de ruimte, zelfs wanneer je langer bent dan 1,90 meter lukt het prima om ‘achter jezelf’ te zitten. Ondanks het standaard glazen panoramadak, mankeert er aan de beschikbare hoofdruimte helemaal niets. Het materiaal waarvan die dakplaat gemaakt is, is echter niet voorzien van een warmte reflecterende laag. Onder de nazomerzon in het zuiden van Frankrijk, waar we de Leapmotor B10 aan de tand voelen, zijn we dolgelukkig met het elektrisch bedienbare zonnescherm. De bagageruimte heeft een inhoud van 430 liter. Ruimschoots genoeg voor de dagelijkse beslommeringen. Wanneer je de achterbank neerklapt, groeit het laadvolume tot 1700 liter. De Leapmotor B10 kan een aanhangwagen van maximaal 750 kilo (geremd) trekken.

‘Zwevende’ balk

De stoelen hebben ook voor mensen met een typisch Noord-Europees postuur genoeg lijfelijke ondersteuning te bieden. De grote tunnelconsole is voor de nodige armslag echter een beperkende factor. We spotten hier en daar wel wat goedkope, harde kunststof onderdelen in het interieur, maar daarmee is de kans op fysiek contact klein. Als je je ellenbogen wilt laten rusten, doen ze dat op zachte bekleding. De ‘zwevende’, geperforeerde balk over het dashboard is een leuke designgimmick, en geeft het geheel net wat meer optische diepte. Al is de kleur grijs een dominante factor.

Ronduit compleet

Tot dusverre hebben we niets aantoonbaars ontdekt dat de scherpe vanafprijs van 27.995 euro verklaart. En dat doet de standaarduitrusting van de Leapmotor B10 evenmin. Sterker nog: in de standaard Life-uitvoering heeft de auto allerlei voorzieningen die zelfs in een veel duurdere en grotere (Europese) auto geen vanzelfsprekendheid zijn. Denk aan led-koplampen, een 360-gradencamera met dashcam, een warmtepomp, Vehicle-to-Load-functionaliteit en in totaal zeventien actieve rijhulpsystemen (ADAS). Inderdaad: dat is allemaal in de prijs van 27.995 euro inbegrepen. Kies je voor de Design-uitvoering, dan krijg je een grotere batterij bij (waarover later in deze review meer). Maar dat niet alleen: elektrisch bedienbare stoelen met verwarming en ventilatie, privacy-glas achter, een surround audiosysteem met twaalf luidsprekers, een achterklep die elektrisch opent en dichtgaat en een luchtkwaliteitmonitor zijn ook aan boord.

En de techniek?

De Leapmotor B10 is gebaseerd op de nieuwe 3.5-architectuur van het Chinese merk, dat trots vermeld dat 60 procent van alle onderdelen in eigen huis zijn ontwikkeld en geproduceerd. Het boordsysteem draait op een spanning van 400 volt. De B10 is beschikbaar met twee verschillende accuformaten: als Pro met een capaciteit van 56,2 kWh (actieradius 361 km conform WLTP) en als ProMax met 67,1 kWh (434 km WLTP). Snelladen kan met maximaal 140 kW (Pro) of 165 kW (ProMax), wat een keurige laadsnelheid oplevert. In de folder vermeldt Leapmotor dat het 16 (Pro) tot 18 minuten (ProMax) duurt om de accu weer voor 80 procent vol te krijgen. De Chinezen gaan daarbij echter uit van een beginwaarde van 30 procent.

Hoe haalbaar is de opgegeven actieradius?

Wanneer we de accucapaciteit van de Leapmotor B10 naast de opgegeven actieradius leggen, doet dat in eerste instantie vrezen voor het gemiddelde stroomverbruik. Leapmotor geeft 17,2 à 17,3 kWh/100 km (WLTP), wat beslist geen baanbrekende waarden zijn. Maar na afloop van de eerste testrit door de bergen van Zuid-Frankrijk, lijken de Chinezen wel een heel voorzichtige inschatting gemaakt te hebben. Op de boordcomputer lezen we een doorsnee verbruik van 14,5 kWh/100 km af. Het is echter wat voorbarig om aan de hand van dat resultaat nu al de conclusie te trekken dat de opgegeven rijbereiken van beide accuvarianten in de praktijk gemakkelijk haalbaar zijn. Voor een reëel beeld over het werkelijke verbruik en de realistische actieradius, zullen we een keer wat langer met de Leapmotor B10 moeten rijden.

Rijgedrag en comfort

Over het rijden gesproken: ook daarop heeft Leapmotor niet beknibbeld. De B10 heeft een 218 pk sterke elektromotor tussen de achterwielen, die garant staat voor prima prestaties. Vloer het acceleratiepedaal, en zit je in 8 tellen op de honderd. Tuurlijk, er zijn EV’s die veel sneller zijn, maar je kunt je afvragen of het echt sneller moet. De recuperatiemogelijkheden zijn beperkt. Via het centrale display kun je de mate van energieterugwinning instellen, maar zelfs de sterkste vertraging verplicht tot zelf bijremmen. One-pedal drive ontbreekt.

Het onderstel is nadrukkelijk op comfort gericht. De vering is soepel, de schokdemping weerhoudt de B10 ervan om op een slecht wegdek te enthousiast te gaan ‘dansen’. Alle bewegingen van de wielen en de carrosserie zijn keurig onder controle. Wat ons betreft een geslaagde afstemming. Dat geldt ook voor de besturing. Daarin zit voldoende ‘gewicht’, zodat je daadwerkelijk het gevoel hebt met de voorwielen in verbinding te staan. In veel andere elektrische SUV’s is dat een heel ander verhaal.

Als in een flipperkast …

Er is echter ook een keerzijde. Wanneer je naar het idee van de dienstdoende ADAS-systemen te dicht in de buurt komt van de wegbelijning of de bermrand, word je op je vingers getikt door een waarschuwingsgong en een automatische stuurcorrectie. Zeker op een smalle weg, gaat de auto zich daardoor algauw gedragen als de verchroomde bal in een flipperkast: correctie volgt op correctie. Na een kwartiertje rijden verscheen er bij ons al het vriendelijke doch dringende advies op het display om heel gauw een kop koffie te gaan zoeken … Als jouw geduld op is, kun je in het systeem duiken om de ADAS-systemen het zwijgen op te leggen. Binnenkort wordt via een over-the-air update een snelfunctie toegevoegd aan het bedieningsscherm, zodat daarvoor nog maar een enkele handeling noodzakelijk is.

Conclusie

De Leapmotor B10 is ronduit ruim, heeft een zeer complete uitrusting en ook de prestatie- en efficiencycijfers stemmen na deze eerste testrit tevreden. De B10 maakt een solide indruk, de rijeigenschappen zijn in orde. En dat allemaal voor een instapprijs van 27.995 euro … Hoe is ’t mogelijk?

Dit artikel verscheen als eerste op: evupdate.nl

Categorieën

0 REACTIES
Reageren

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *