Als je aan sportief rijden denkt, dan denk je automatisch aan de M-modellen van BMW. Door de jaren heen zijn er inmiddels een miljoen exemplaren geproduceerd! Ook deze rijdersauto’s moderniseren langzaam, maar het DNA verdwijnt nooit. De nieuwste modellen van BMW worden de laatste jaren met wat kritiek verwelkomt. Zal dat ook bij de nieuwe, volledig elektrische BMW M3 het geval zijn?
Door de jaren heen
In 1972 werd de eerste officiële auto van BMW Motorsport geproduceerd. Deze BMW 3.0 CSL werd in de volksmond ook wel de “Batmobile” genoemd. Dit was eigenlijk een auto die de M-divisie heeft gemodificeerd. Het eerste zelfstandige M-model was de M1 uit 1978. De M1 is gebouwd voor de racerij, maar er zijn ook veel exemplaren geschikt voor de openbare weg. De 3,5-liter zes-in-lijn levert een vermogen van 277 pk. Dat is erg veel voor die tijd. Momenteel staan er twee te koop voor meer dan een half miljoen euro.

Door de jaren heen zijn er verschillende generaties M-modellen gebouwd. Van de populaire BMW M3 zijn er tot op heden zes generaties. De eerste (E30) kwam in 1986 met een 4-cilinder op de markt. Alle opvolgende generaties hadden een zes-in-lijn, behalve de E90 reeks vanaf 2007. Deze werd geleverd met een atmosferische V8 met een vermogen van 420 pk. De combinatie van deze motor met een handgeschakelde 6-bak doet het hart van menig autoliefhebber sneller kloppen. Naast de M3 kennen we natuurlijk de M2, M4, M5, M8 en de M-modellen van de SUV’s van BMW. Sinds de plug-in hybride technologie München is binnengeslopen, worden de meeste M-modellen uitgevoerd met elektrische ondersteuning. Dit maakt de auto’s zwaarder en dus voor het gevoel minder sportief en puur.

De elektrische M3
Helaas, vanaf 2027 produceert de hoofdfabriek van BMW uitsluitend elektrische voertuigen. BMW heeft namelijk voor 650 miljoen euro geïnvesteerd in de fabriek in München om de productielocatie geschikt te maken voor elektrische voertuigen. Dit is slecht nieuws voor de nieuwe BMW M3. Deze krijgt een volledig elektrisch aandrijflijn en wordt gebouwd op het Neue Klasse concept met zijn 800 volt batterij architectuur. BMW introduceerde vorige maand al de nieuwste 3-serie, met het design waarmee de Nederlandse hoofdontwerper Adrian van Hooydonk hoge ogen wil gooien. Maar net zoals alle nieuwe BMW’s is ook dit design behoorlijk wennen. Voorlopig produceert BMW nog de ‘echte’ M3 in zijn thuisbasis München. Het miljoenste exemplaar was dan ook een M3 in de flitsende BMW Individual kleur Fire Orange III. Maar binnenkort brult de M3 niet meer zoals hij dat sinds 1986 altijd heeft gedaan.

